Посредственият се възхищава от посредствените. Талантливият - от талантливите. Подобното се привлича от подобно. Някои четат Достоевски и Шекспир, други четат Паулу Коелю. Или... Недялко Йорданов. Или нищо не четат. Или четат... в-к УИКЕНД и се радват до немай къде.
Да се възхити истински един некадърник от кадърен човек и да го оцени подобаващо - това е равностойно на чудо, на вселенска аномалия. То е равно на невъзможност. Онтологически погледнато такива неща просто няма как да се случат.
Казвам в случая нещо съвсем просто, очевидно даже. Естествено е, че много хора няма да се съгласят с мен...
Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров СТРАСТИТЕ И БЕСОВЕТЕ БЪЛГАРСКИ (с подзаглавие Кратка психологическа история на съвременна България), изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2008 г., 320 стр. Хронология и феноменология на случилото се след 1989 година, както и вникване във факторите, които определят нашата национална съдба. Книга за нашите лутания по пътищата на свободата, за раждането и пътя на младата българска демокрация, за това какви сме ние, съвременните българи, книга за пропилените ни шансове и за покрусените ни надежди. Но това е една въпреки всичко оптимистична книга, която ни казва, че от нас, гражданите, зависи всичко: ако сме мизерни духом, няма как и да не живеем в бедност. От нашите ценности зависи съществуването, живота ни. Духовната безпътица поражда историческите, пък и сегашните ни нещастия. А растежът на нашите сили - и като индивиди, и като нация - тръгва от освобождаването на съзнанията ни от ония коварни скрупули и дефекти, заради които толкова сме си патили - и за които сме платили тежка цена.
3 коментара:
Няма да се хваля,че съм прочел целия Достоевски и преведоното от Шекспир, хваля се, обаче, че не съм чел Коелю. Опитах се, но се отказах.
Vasil Karaivanov
Така е. :-) Някои не обичаме да пием... боза: аз лично предпочитам да пия гъсто, опияняващо духовно вино...
И бозата е хубава, и виното е хубаво. Кой каквото харесва.
Публикуване на коментар