Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

четвъртък, 13 ноември 2014 г.

Това, че главният храм на България носи името на някакъв руски княз говори, че нещо куца в идентичността ни



Из: Горан Благоев: Жестовете на съпричастност трябва да бъдат постоянни (Разбира се, препоръчвам ви да прочетете изцяло това забележително интервю; публикуваното тук го разглеждам като малък подтик да сторите това.)

- Направихте с Найо Тицин филма „Златното сърце на София”, посветен на главния ни храм. Състоянието му обаче е окаяно. Ще се съберат ли пари отново от всички българи, както някога, при построяването му?

Мисля, че е крайно време клирът сам да почне да се грижи за имотите си, за които толкова претендира. Има и достатъчно възможности по европейски проекти за започването на мащабна реставрация на „Св. Ал. Невски”, вместо да се обременява българският народ, защото той не е виновен, че някой безхаберник докара стенописите до това състояние. По-скоро с кампании да се помага на храмове, които не могат да намерят финансиране по европейски проекти.

- Какво различно за храм-паметника казва този филм?

Надявам се с нашия филм, който ще се излъчи на 23 ноември, да разбием мита, че храмът ни е дарен от Русия. Построен е единствено с български пари. В този храм обаче по особен начин се пречупват превратностите в българо-руските отношения. Показателно при съграждането му например е, че българите отпускат финансите, а конкурсите печелят руски фирми. Показваме и какъв мощен отпечатък на русофилството в България е този храм.

Смятам, че трябва да се предизвика една дискусия за стогодишнината от освещаването на храма, която ще се навърши през 2024 г., и той да получи своето подобаващо име - на светите братя Кирил и Методий, каквото е било от 1915 до 1920 г. Православието е универсално и светците са за всички, но главният храм на България да носи името на един руски княз говори, че нещо куца в идентичността ни. Трябва повече да се самоуважаваме и като нация, и като Църква.

Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров СТРАСТИТЕ И БЕСОВЕТЕ БЪЛГАРСКИ (с подзаглавие Кратка психологическа история на съвременна България), изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2008 г., 320 стр. Хронология и феноменология на случилото се след 1989 година, както и вникване във факторите, които определят нашата национална съдба. Книга за нашите лутания по пътищата на свободата, за раждането и пътя на младата българска демокрация, за това какви сме ние, съвременните българи, книга за пропилените ни шансове и за покрусените ни надежди. Но това е една въпреки всичко оптимистична книга, която ни казва, че от нас, гражданите, зависи всичко: ако сме мизерни духом, няма как и да не живеем в бедност. От нашите ценности зависи съществуването, живота ни. Духовната безпътица поражда историческите, пък и сегашните ни нещастия. А растежът на нашите сили - и като индивиди, и като нация - тръгва от освобождаването на съзнанията ни от ония коварни скрупули и дефекти, заради които толкова сме си патили - и за които сме платили тежка цена.

1 коментар:

Анонимен каза...

не някакъв си - убиецът на рицари Александър Невски, станал васал на татарите мюсюлмани. Това са "християнските" ценности на велика Русия.