Много са интересни и коментарите, можете да ги видите ето тук.
Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров БЪЛГАРСКАТА ДУША И СЪДБА (с подзаглавие Идеи към нашата философия на живота, историята и съвременността), , 12.00 лв., изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2007 г., разм. 20/14 см., мека подвързия, ISBN 978-954-321-375-7, 354 стр. Книгата е новаторски опит за по-цялостно представяне и описание на битуващите в нашето съзнание исторически и "народопсихологични" комплекси, които определят и нашите реакции спрямо съвременните реалности на живота ни. Авторът търси смисъла, който се крие в случващото се с нас самите, изхождайки от предпоставката, че ясното съзнание за това какви сме като индивиди и като нация е основа на така необходимата ни промяна към по-добро. А този е залогът за бъдещия ни просперитет.
5 коментара:
Все пак деградацията в русккте училищя още не е достигнала степента на Западна Европа и Америка, където учениците направо стрелят в учителите и съучениците си, често с десетки жертви.
Благодаря, благодаря! Кагебистката теза пак благодарение на Вас е представена... щото без нея щяхме много да страдаме! :-) Все някой трябва да ни учи как е правилно да се мисли по въпроса... :-)
Какво кагебистко може да има в констатацията на очевидното? Българите като цяло и Ангел Грънчаров в частност трябва да се освободят от конспирологичното мислене и излишното политизиране на всичко и всяко, което прави всякакви смислени дискусии невъзможни.
Не е необходимо да си културен и обществен песимист, за да забележиш очевидната деградация на Запада особено през последните 50 години, това се доказва ЕДНОЗНАЧНО от ВСИЧКИ социални статистики. Задълбочете се в емпиричния материал, вместо да говорите наизуст. Антикомунистите в посткомунистическите страни имат един проблем: те навремето преди 1989 не вярваха на комунистическата пропаганда за упадъка и „загниването“ на Запада именно защото им я поднасяха комунистите и понеже беше много примитивна. В действителност обаче комунистите при цялата елементарност на своята пропаганда бяха схванали правилно някои тенденции в старите демокрации, които обаче бяха предсказани и описани много преди тях, и то не от леви, а от ДЕСНИ, КОНСЕРВАТИВНИ мислители. Така че Вашата идеализация на Запада не само че не му помага, а всъщност помага на левите, защото по този начин се скриват проблемите и не се набелязват пътища за тяхното решаване.
Важно: проблемите на старите демокрации по никакъв начин на повдигат ценността не левите идеи и комунистическите утопии, които остават НЕПРИЕМЛИВИ и НЕ СА АЛТЕРНАТИВА на либералната демокрация и капитализма. Така че напразно в поста ми подозирате някакъв ляв уклон. Аз решително не приемам по никакъв начин комунизма и социализма, което не ми пречи да виждам упадъка на капитализма. Аз съм консерватор, обърнат към миналото, за мен най-добрият период на България например е 1900-1912, а на Америка 1950-те и 1960-те години. Само че както България, така и Америка, макар и по различни причини, днес са на светлинни години от това състояние.
А иначе донякъде в рамките на шегата моята дефиниция на съвременното западно (консуматорско) общество:
- Мол
- Автомобил
- Плосък ТВ
- Iphone
- Smartphone
- Laptop
- Notebook
- Tablett
- Playstation
- Козметична операция
- Фитнес
- Диета
- Fast food
- Спа
- Сапунен сериал
- Reality show
- Отпуска
- Лизинг
- Кредит
- Burn-out
- Депресия
- Самоубийство
Пак повторихте изтърканата кагебистко-конспиративистка премъдрост, която пункт по пункт съвпада с догмите на комунистическата идеология от едно време; нещо ново няма ли все пак да ни кажете, щото, позволете да отбележа, се повтаряте като развален грамофон. Ще Ви отрежат не само от премиалните, но и от надницата, а идат празници, помислете за децата си! :-) Старайте се малко де, повтаряте като папагал, държите се като крайно мързелив и нехаен пропагандист-агитатор, проявете поне малко оригиналност де!
Подозирам, че Ангел Грънчаров, макар че се представа за много „десен“ и консерватор, в действителност е (ляв) либерал, макар че явно сам не го съзнава. Така например той е горещ поддръжник на правата на хомосексуалистите, което е една типично лява и либерална позиция. Неговото прекомерно увлечение по новите технологии също издава либерално мислене. Либерални са и вярата в „прогреса“ на човечеството и прекаленият оптимизъм по отношение на бъдещето.
Публикуване на коментар