Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

сряда, 28 март 2018 г.

Вампиряса ли комунизмът, жив ли е неговият призрак?



Анти-антикоммунизм, Кристен Годси (Kristen R. Ghodsee), Скотт Сеон (Scott Sehon)

Острые углы истории

Миллионы россиян и восточных европейцев сегодня считают, что им жилось лучше при коммунизме. Что это означает?

«Те, кто борется против так называемых тоталитарных режимов, едва ли могут бороться вопросами и сомнениями. Им тоже нужны уверенность и простые истины, которые были бы доступны как можно большему числу людей и вызывали бы коллективные слезы».

Милан Кундера, «Невыносимая легкость бытия» (1984)

Общественная память о коммунизме 20-го века поистине является полем битвы. Две идеологические армии взирают друг на друга, разделенные пропастью недоверия и разногласий. Несмотря на то, что холодная война закончилась почти 30 лет назад, в Соединенных Штатах и Европе полным ходом идет борьба за право определять, что есть истина, а что нет в коммунистическом прошлом.


Слева стоят те, кто сочувствует идеалам социализма и разделяет общепринятое мнение сотен миллионов граждан России и Восточной Европы, которые испытывают ностальгию по социалистическому прошлому своих государств. Справа — приверженцы антитоталитаризма как с Востока, так и с Запада, настаивающие на том, что все эксперименты с марксизмом неизбежно заканчиваются ГУЛАГом. Там, где одна сторона различает оттенки серого, другая видит мир черно-белым.

В частности американские сторонники рабочего движения и социал-либералы, желающие расширить роль государства, надеются спасти ребенка демократического социализма от опасности быть выплеснутым с авторитарной водой. Сторонники консервативной бюджетно-налоговой политики и националисты прибегают к воспоминаниям о чистках и голоде, чтобы дискредитировать даже самые скромные аргументы в пользу политики перераспределения. (Прочети ЦЯЛАТА СТАТИЯ)

Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...

Търсете по книжарниците книгата на философа Ангел Грънчаров ЕРОТИКА И СВОБОДА (с подзаглавие Практическа психология на пола, секса и любовта), 8.00 лв., изд. ИЗТОК-ЗАПАД, 2007 г., разм. 20/14 см., мека подвързия, ISBN 978-954-321-332-0, 168 стр. Една книга, създадена с цел да облекчи разбирането от младите хора на най-значими за живота проблеми, по които сме длъжни да имаме цялата достижима яснота. Всеки трябва да достигне до своята лична истина, без която трудно се живее, без която животът ни се превръща в абсурд. Книгата ЕРОТИКА И СВОБОДА е написана за тия, които живеят с духа на новото, на завърналия се при себе си човешки живот и на свободата.

1 коментар:

Анонимен каза...

Докато има антикомунисти, комунизма ще е поддържан като жив, щото само те си го спомнят и го обговарят, без тях ще потъне в забвение...
Огнян Карабозов