За да проработи демокрацията трябва да се въведе длъжността "народен трибун" - както е било по времето на републиката в Рим.
Кой е за?
СПРАВКА: Длъжността народен трибун е въведена за да бъдат защитени правата на плебеите от произвола на магистратите, избирани сред патрициите.
Трибуните имат право да налагат „вето“ върху разпорежданията или постановленията на сената и на всички магистрати (освен диктатора и цензора), да арестуват и наказват с глоба магистрати (освен диктатора) и обикновените граждани, да свикват събрания на плебеите, заседания на трибутните комиции и сената и да ги председателстват, да издават едикти и да предлагат законопроекти.
Личността на народния трибун е считана за неприкосновена. Народните трибуни са задължени постоянно да държат вратите на домовете си отворени за гражданите, нуждаещи се от защита и нямат право да напускат Рим за повече от денонощие. Властта им е ограничена в чертите на града.
Най-висок подем римската демокрация има при дейността на народните трибуни Тиберий и Гай Гракх.
Минали са 4 часа, няма отзиви, няма харесване, няма коментари, нищо няма, има само тишина и мълчене: толкова авангардна ли ми е идеята?! :-)
Аз обаче мисля и стигнах до следния аргумент: повечето хора са затънали в частните, в личните си проблеми и затова нямат нито желание, нито време, нито подготовка за да мислят и особено пък да допринасят с нещо за решаването на общите, на политическите проблеми. И в такъв случай защо да не делегират своите права на подготвени хора, които вместо тях да работят в тази посока? Ще кажете: нали има политици? Да, но политиците се борят за властта в държавата, ето, между тях и народа трябва да има посредник, това са именно трибуните.
И ето, който иска да стане такъв народен трибун апелира към онези хора и се опитва да спечели доверието им. Когато това стане тия хора го упълномощават в писмен вид, че той ги представлява и работи от тяхно име за решаването на обществените проблеми. Аз примерно съм решен да опитам да събера да речем 30-40-50 пълномощни от хора, които ми имат доверие и затова ме упълномощават да работя от тяхно име за решаването на важни обществени въпроси. Примерно за реалното демократизиране на отношенията в училищните общности, за защита на човешки права, за установяване на нов тип отношения между управляващи и управлявани и пр.
Горе-долу се опитах да обясня какво имам предвид. Ще се допитам за идеята си с гражданите на Пловдив чрез моето предаване по ПОтв (На Агората...) и ще опитам аз да стана такъв народен трибун, да речем, на малка част от народа, именно на 30-50 човека първоначално. (После могат да станат и повече.)
И когато отида пред някой самозабравил се властник и го попитам както аз си знам защо се е разпищолил и той като ми се ухили гадно и ми каже "Ти кой си бе, кой стои зад теб?" аз ще му кажа че съм народен трибун и че зад мен стоят упълномощилите ме 50 граждани, аз вече ще говоря не само от свое, но и от тяхно име.
Така ще имам по-голяма обществена тежест, тъй да се рече. А сега си представете, че в МУТРОЛАНДИЯ изведнъж се появят много такива трибуни, които почнат всеки ден да досаждат на управниците с неприятни въпроси. Ще има ли ефект? Ето това измислих днес когато стоях абсолютно сам на мястото, на което бях поканил небезразличните към образованието на децата и внуците си граждани.
Такива работи. Това предлагам. Продължавайте да мълчите. Сигур мислите като мълчите, тъй ли? :-) А тия, дето ме опраскаха да не съм повече учител и тия дни ликуват заради победата си дали в един момент няма да им просветне, че тя е пирова, сиреч вместо да ми извадят очите са ми изписали веждите? :-)
Иначе казано предлагам т.н. "общественици" у нас да почнем да ги наричаме "народни трибуни" като ще им дадем някакви по-широко права да представляват гражданите и да посредничат в отношенията им с властващите. С цел да оживят демокрацията ни...
ДОБАВКА:
Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...
3 коментара:
Това не е ли работата на т.н. омбудсман?
Nedelin Boyadjiev
Омбудсманите са на служба към бюджета и обслужват тия, които са ги назначили, те не могат да изпълняват ролята на народния трибун. А каква именно е неговата роля предстои да изясним в един свободен дебат на тема, която предлагам: каква е ролята на народния трибун и нужен ли е той за спасяването на демокрацията ни? Заповядай утре в предаването "На Агората..." да ми бъдеш събеседник в студиото, съвсем официално и публично те каня ето тук! (Имаш обещание, че ще дойдеш в студиото да разговаряш с тъй опасния водещ Грънчаров, ето, имаш възможността да го изпълниш!)
Може да с кандидатирате за цар(на Атина) или император(на Рим).Всичко друго е под вашите възможности. А най-добре да напуснете античността и да дойдете в реалността.
Публикуване на коментар