
Господин Грънчаров, харесвам блога ви и го чета с удоволствие. Използвам тази публикация за да задам на Вас и всички потребители на СВЕЖО един въпрос, който отдавна ме вълнува. Отвращавам се от подобни подли и плоски маневри като промяната на изборния закон месеци преди изборите. Привърженик съм на идеята 6 месеца преди избори на Народното събрание да се забрани да гласува нови закони, а на правителството - да сключва договори, чиито срок на изтичане е след датата на изборите.
Въпросът ми обаче е следният: една коалиция с амбициите да управлява страната не би ли трябвало да събере много повече от 8%? Евентуалното влизане на множество "десни" партии и коалиции не би ли превърнало парламента в салата с езерни гъби; в арена на междупартийни дрязги, на която всеки гласува срещу другия само за да направи напук?
Веднага му отговорих, ето моя отговор:
Господин lasombra, въпросът Ви е и интересен, и твърде важен. Ще Ви отговоря точно затова.

По принцип щом се слага някаква избирателна бариера означава, че обществото изобщо не се интересува от мнението на гражданските и политически малцинства. Това означава игнориране на волята на хора, които, макар че не са много, нищо чудно и да са прави. Най-масово разпространените схващания и настроения съвсем не са най-добрите и най-полезните за самата общност (крещящ пример: мнозинството от нацията съвсем спонтанно обикна Симеон и даде гласа си за него, а после тия хора дълго се вайкаха и разкайваха - след като осъзнаха каква глупост са направили!). Колкото повече нараства избирателната бариера, толкова повече мнозинствата, т.е. по-големите групи в обществото, високомерно заявяват на малцинствата, на по-малките групи: "Вие изобщо не сте важни, няма да обърнем внимание на разбирането ви, ще го игнорираме, не ни пука какво мислите вие!". И всичкото това се облича в мантията на "загрижеността за стабилността на държавата и на политическата система". Но ние знаем, че ония, които заложат на стабилността, и се откажат на тази почва от свободата, в крайна сметка губят и едното, и другото.

Истинската демокрация означава обществото да се вслушва в мнението на всички, включително и в мненията не просто на малцинствата, ами дори и на "отделните", на "единичните" гласове. Истината не е прерогатива на мнозинството, напротив, до истината първи достигат отделни съзнания. И след това истината дълго и трудно си пробива път до съзнанията на хората, на "масовия човек". "Масите" трудно проумяват и най-прости истини. И само понякога истината може да овладее, както казват болшевиците, и прословутите "маси". Тъй наречените "народни маси".
С това вдигане на бариерата поне разбрахме кои партии в този Парламент са болшевишки. БСП, естестествено, си е напълно болшевишка, т.е. е съвсем недемократична партия. За ченгесарницата ДПС с пълно право може да се каже същото. Болшевиците винаги са и откровени мафиоти. Те по начало са си крадци, лъжци, разбойници и убийци. Оказа се, че отрепките, които напуснаха десницата, също са болшивици - и те отидоха при смешния авторитарист-болшевик Яне Янев. А за това, че Сидеров и атакуващите са болшевици просто не се и налага да се говори - то си се вижда и с просто око. Между комунизма-болшевизма и нацизмо-фашизмо-социализма няма никаква съществена разлика.

Може и още по-подробно да се обоснове гледната точка, че истинският демократизъм означава да се зачита мнението на малцинствата, то винаги да бъде считано за коректив на волята на мнозинството, понеже демокрацията, от друга страна погледната, е преди всичко толерантност и диалогичност. Тя е многообразие на ценности, на идеи, на убеждения и разбирания. Когато се вземат мерки да се ограничава многообразието заради единството, когато единството на обществото се разбира не като възникнало на почвата на многообразието, ами като наложено по изкуствен, силов път, тогава страната се плъзва по наклонената плоскост на авторитаризма-тоталитаризма. Видяхме какво стана в Русия. В тамошния парламент има две-три партии, и всички в хор благославят "батюшката Путин". Там няма опозиция. Там опозиция не са дори комунистите, щото дълбоко в сърцата си и те се възхищават на вожда Путин. Същото искат да направят и у нас нашите болшевици. Които, разбира се, органически мразят демокрацията - поради което й отрязаха крилете с тази бариера от 8%. Що не направиха бариера от 20%, та единството да бъде пълно?! А пък нас, които не мислим като болшевиците, нас, демократите, що не ни натикат в концлагери: за да не им разваляме единството!
Има време, и това ще направят, ако продължим да си мълчим. Ето по тази причина трябва да се протестира, и то най-решително. Демокрацията у нас е в опасност, тя е застрашена. За свободата си трябва да се борим всеки ден. Ако пожертваме свободата си, всичко сме загубили...
2 коментара:
Е кво сега, някой ако изкара 7,5 % (огромно за мен число), няма да влезе в парламента и тия гласове един вид са откраднати. Егати мизерията!
Тия проценти, които са бариера, значат 18-20 депутати и могат да бъдат решаващи в Народното събрание.Те могат да решат от представителство над един милион българи.
Публикуване на коментар