Представена публикация

За всички, които се интересуват от моите коментари, беседи и от дискусиите, в които участвам!

Съобщавам, че всеки, който иска да следи моите всекидневни коментари и анализи, може да го прави като посещава редовно моята страница във фе...

понеделник, 19 ноември 2012 г.

Висшата мъдрост е да различаваш доброто от злото

Публикацията Дискусия с неколцина бивши ученици на ПГЕЕ-Пловдив, "крайно недоволни" от начина, по който преподавам философия, която съвсем скоро предстои да бъде допълнена с втора и трета част, стига да смогна да намеря време и да подготвя и другите части за печат - предизвика интересен коментар във Фейсбук, който, струва ми се, заслужава да получи самостоятелно значение; ето, публикувам го отделно:

Мили деца, няма нищо лошо в спора, който водите с г-н Грънчаров - защото все още се учите от него, че „спорът се печели само с мисъл и с аргументи… и само истината има значение“. И онова което е важно за вас и вашето бъдеще, е да правите нещо ново, дори и различно.

И ще си позволя да цитирам Стив Джобс:

Когато бях на 17 прочетох цитат, който звучеше приблизително така: “Ако живееш всеки ден така, все едно той ти е последният, един ден, най-вероятно, ще бъдеш прав.”

Това ме впечатли и оттогава, в продължение на последните 33 години, аз се гледах в огледалото всяка сутрин и се питах: “Ако това е последният ден от моя живот, искам ли да правя това, което ще правя днес?”. И когато отговорът беше “Не” за доста дни наред, аз знаех, че трябва да променя нещо.

Защото „Иновацията различава лидера от последователя“. И още "Бих изтъргувал цялата ми технология за един следобед със Сократ".

"Висшата мъдрост е да различаваш доброто от злото." - думи на Сократ.

Мадлена Павлова

Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров ПРЕСЛЕДВАНЕ НА ВРЕМЕТО: Изкуството на свободата, изд. A&G, 2003 г., разм. 21,5/14,5 см., мека подвързия, ISBN 954-8945-88-6, 280 стр., 8.00 лв. Книгата говори за “нещо”, което е близко на всеки един от нас: времето. Тя се опитва да ни насочи към чисто човешкото в него, към неговата ценност за човека. Това, че времето не ни е чуждо и ни изглежда “добре познато”, съвсем не означава, че го разбираме. Нашето предварително познание за времето не навлиза в неговите дълбини, а само докосва повърхността, най-бледата му външност. Съзнанието за време го приема за факт, с който трябва да се “съобразяваме”, но не отива по-нататък и не се задълбочава в неговата тайна. Когато обаче ни запитат А що е време?, почти нищо не можем да кажем: мълчанието е нашият отговор. Тази необичайна и изненадващо понятна философска книга “поглежда” в скритото “зад” мълчанието ни – за времето, живота, свободата.

Няма коментари: