Гражданинът Парпулов каза: "Всеки народ има такива управници, каквито заслужава"! Германците - г-жа Меркел, а ние - Пламен Орешарски. Т.е другаря Станишев и ДС-агентите Доган и Сидеров. На кого да се сърдим сега?!
Ангел Грънчаров каза: "Всеки народ е достоен за своето правителство", това са думи на философа Хегел, г-н Парпулов. Немец. Казани преди три века вече. Какво да говорим повече?
Според това какво правителство имаме, такива сме самите ние, то това нещо е като лакмус за това какви сме ние самите. Ние, в случая българите, оказва се, сме проблемът; проблемът на нас, българите, не и извън нас, а е в нас самите...
Това са прости азбучни истини, които обаче ний, българите, в мнозинството си, не ги признаваме. Това пак нещо говори.
Нещата, дето се казва, се свързват в едно твърде логично цяло...

4 коментара:
Dan Mirjafarov Хелмут Кол... Който продаде на руснаците интереси на държавата си, който съедини без всякаква подготовка двете Германии и с това направи кризиса в Източна Германия и възраждане на фашизма там и още много "умни" неща...
преди 3 часа чрез мобилния · Харесвам
Ангел Грънчаров Съединяването на Германия беше историческа необходимост, г-не, не знаех, че и Вие сте склонен да подкрепяте конспиративните теории...
преди около час · Редактирано · Харесвам
Dan Mirjafarov Точно така, съгласен съм, обаче трябваше един преходен период и много сериозна подготовка, за да не стане това, което стана - тотална безработица! Дали беше изгодно за "капиталистите" или повече за "кгбистите"? Какво порасна на тази почва вие знаете мн...Вижте още
преди около час чрез мобилния · Харесвам
Dan Mirjafarov Основната ми мисъл, г-н Грънчаров, че народа ( дори такъв като германският или американският) много често избира не подходящи за него лидери.
преди около час чрез мобилния · Харесвам
Ангел Грънчаров Там е работата, г-н Mirjafarov, че народи с развити демокрации още по-често пък избират твърде подходящи и добри за тях лидери... но ний да не берем ядове за германците и за американците, те ще си се оправят сами, ний нали сме цъфнали и вързали, нали много сме се оправили, та ето, сме се зафанали да берем грижи за тях...
преди 27 минути · Харесвам
Dan Mirjafarov Аз не се грижа прекалено за германците, обаче не бива да забравяме, че точно Германия започнала и двете Световни войни. Аз не е чак пак толково без разлика за мен, най-малко, кой я управлчва. Каквото се отнася за САЩ, мисля че тази държава е толкова важна за целият свят, че без да искаме се замисляме какво става там.
Обаче, искал съм да кажа другото: народа на която и да е държава далеч не винаги избира достоен лидер. И за това нещо има много сериозни причини.
преди 15 минути чрез мобилния · Харесвам
Ангел Грънчаров Прав сте, но е факт и това, че в развитите демокрации значително по-често си избират достойни лидери, отколкото при плутокрациите и олигархиите като нашата - или като в Русия. И това не може да се отрече. И то е значително по-същественото. А въпросът беше: че всеки народ, според развитостта си на своето съзнание за свобода, си избира достойното за него правителство, или, другояче казано, правителството, което си заслужава...
Нещата в Германия не са така прости и розови, както явно изглеждат за някои наблюдатели без особени познания за немската политика, история и култура, но за всичко това в дълбочина, вкл. за германското обединение и за това кой кой е в немската политика ще кажа подробно, „когато му дойде времето”. Да се има предвид обаче, че Германия е най-важната страна в ЕС и същевременно най-важната страна в руската стратегия за Европа.
Иначе конфигурацията в Бундестага е много сходна с тази в българското НС – десните са най-голяма партия, но нямат пълно мнозинство и ако искат, левите биха могли да се обединят както в България срещу тях и да съставят собствено правителство, може би с някой „независим експерт” начело. В централна и северна Европа обаче политическата култура засега изключва такава възможност, която в източна и южна Европа е едва ли не нормално явление.
Така че поне външно няма никаква разлика между България и Германия.
Колкото до цитата от Хегел, с чиито трудове не съм много добре запознат - ако наистина го е казал, той може би не бива да се изважда от контекста, защото в този си вид не е верен. В някаква степен той може да важи за демокрацията, където поне на хартия народът сам избира управниците, но в никакъв случай за авторитарни системи, където управниците не питат народа кой иска да ги управлява. Но и демократичната система е една идеализация, защото на практика и там има групи за натиск, в крайна сметка гласовете нямат еднаква тежест и т.н.
Мислещ българин е частно на мислещ човек, а това наистина е изключение, защото се отнася за всички народи. За съжаление светът е пълен с немислещи същества, затова и се докара до това положение, което тепърва има да се влошава. Даже ако става дума за елити, трябва да признаем, че истинските посткомунистически елити, които впрочем не се виждат, а се крият зад кадър, далеч превъзхождат западните елити, чието ниво е изключително ниско. В старите демокрации, т.е. в съвременното консумативно общество, процесът на промиване на мозъците е достигнал невероятни размери. Лошото е, че посткомунистическите управници са безкрайно цинични и властолюбиви и са впрегнали своите способности за нехуманни цели.
"Даже ако става дума за елити, трябва да признаем, че истинските посткомунистически елити, които впрочем не се виждат, а се крият зад кадър, далеч превъзхождат западните елити, чието ниво е изключително ниско."
Макар и въпреки, че са осигурили и, че продължават да го постигат управлението и организирането живота на народите в страните си, чието качество е истинското им мерило за елитност, а не изхлопванията на нашия все още анонимстващ, страхлив от началството си и безличностен г-н Хлопаща дъска.Без никакъв майтап.
Каква ти усмивка, каква ти ведрост, когато систематично те потопявят в мрака и тъгата на тайното си и тайнствуващо упорито и по ченгесарски име и в тъпоглавата безизходност и предопределеност на статуквото, без никакво съмнение обслужващо интереса на дяволските "кгб-истки източни елити",
толкова умни, мъдри и не с две-три години напред, а с десетилетия предвижшдащи историческите ходове и толкова славословени от г-н Хлопаща дъска, че не ни остава друго да си мислим и да предполагаме, освен, че и той спада към тези тайнствени и много умни елити...Та чак изхлопващи от умнотийство..
Кел ти файдата чоджум, да споделяш, че имаш 120-годишно пиано... като те е бъз и нямаш елементарното, нормалното човешко достойнство да си сложиш името под мнението и да си отговорен за него, а не само извратено, защото е анонимно - да се гордееш, че си свирел на такъв божествено чуден инструмент...
2013.09.24г. Владимир Петков-Трашов
Публикуване на коментар